Desert Theatre League
Join Us on Facebook

2012 Winners List

BALLET

Outstanding Choreographer of a Ballet
Cynthia Kaye-Paquita-CK Dance Company

Outstanding Director of a Ballet
Cynthia Kaye-Paquita-CK Dance Company

Outstanding Supporting Female Dancer in a Ballet
Rachel Hjerpe-Snow White-Starlight Dance Center

Outstanding Supporting Male Dancer in a Ballet
Derik Shopinski-The Nutcracker-CK Dance Company

Outstanding Lead Female Dancer in a Ballet
Leslie Rabago-Snow White-Starlight Dance Center

Outstanding Lead Male Dancer in a Ballet
Joshua King-CK Dance Company

Outstanding Professional Dancer in a Ballet (TIE)
Megan Wolfson-Paquita-CK Dance Company
Cecilia Shahandeh-The Nutcracker-Beyond The Beat Dance Studio

Outstanding Juvenile in a Ballet (TIE)
Caylee Jenkins-The Nutcracker-CK Dance Company
Roma Martin-Rafiki’s Tale-Beyond The Beat Dance Studio

Outstanding Production of a Ballet
Paquita-CK Dance Company


YOUTH THEATRE

Outstanding Choreographer-Youth Theatre
Kim Phillips/Krisann Kontaxis-The S.S. Metanoia-Marywood Palm Valley School

Outstanding Musical Director-Youth Theatre
Ken Sarkis /Christopher Griffin-The S.S. Metanoia-Marywood Palm Valley School

Outstanding Director-Youth Theatre
Sharon Deady-The Tempest-Shadow Hills High School

Outstanding Supporting Actress-Youth Theatre
Rebecca Sale-The Real Inspector Hound-Palm Springs High School

Outstanding Supporting Actor-Youth Theatre
German Pavon-The Tempest-Shadow Hills High School

Outstanding Lead Actress-Youth Theatre (TIE)
Sasha Chasen-The S.S. Metanoia-Marywood Palm Valley School
Brianna Morales-The Tempest-Shadow Hills High School

Outstanding Lead Actor-Youth Theatre
Jeff Petersen-A Flea in Her Ear-Cathedral City High School

The Bill Groves Award for Outstanding Juvenile (TIE)
Shelbey Mae-White Christmas-Palm Canyon Theatre
Garrett Hoy-Falsettos in Concert-Desert Rose Theatre

Outstanding Production-Youth Theatre-Comedy/Drama
A Flea in Her Ear-Cathedral City High School

Outstanding Production-Youth Theatre-Musical
The S.S. Metanoia-Marywood Palm Valley School


ONE ACTS

Outstanding Director of a One Act Play
John Abramson-2 Wives and  a Dead Guy-Sun City Palm Desert

Outstanding Lead Actress In a One Act Play
Karen Schmitt-After the Ball-Sun City Palm Desert

Outstanding Lead Actor-One Act Play
Marty Rudman-Settling Accounts-Sun City Palm Desert

Outstanding Production-One Act Play
2 Wives and a Dead Guy-Sun City Palm Desert


STAGED READING

Outstanding Supporting Female Performer in a Staged Reading
Jeannette Lyons-Pound-Dezart Performs

Outstanding Supporting Male Performer-Staged Reading
Stan Jenson-It’s a Wonderful Life-A Radio Play-Palm Desert Stage Company

Outstanding Director of a Staged Reading-Amateur
Jason Hull-Random Acts-script2stage2screen

Outstanding Director of a Staged Reading-Professional
Colleen Kelley-It’s a Wonderful Life-A Radio Play-Palm Desert Stage Company

Outstanding Lead Female Performer in a Staged Reading-Amateur
Darci Daniels-Jinxed-script2stage2screen

Outstanding Lead Female Performer in a Staged Reading-Professional
Valerie Armstrong-Pound-Dezart Performs 

Outstanding Lead Male Performer in a Staged Reading-Amateur
Ron Young-It’s a Wonderful Life-A Radio Play-Palm Desert Stage Company

Outstanding Lead Male Performer in a Staged Reading-Professional
John Raynor-Pound-Dezart Performs

Outstanding Production-Staged Reading
It’s a Wonderful Life-A Radio Play-Palm Desert Stage Company


REVUE/CABARET

Outstanding Supporting Female Performer-Cabaret/Revue/Variety Show
Kaley Smith-Broadway Tonight-Cabaret Theatre West

Outstanding Supporting Male Performer-Cabaret/Revue/Variety Show- Amateur
Cliff Plummer-Broadway Tonight-Cabaret Theatre West

Outstanding Supporting Male Performer-Cabaret/Revue/Variety Show-Professional
Charles Herrera-Not Your Mama’s Trio-Desert Rose Theatre

Outstanding Musical Director-Cabaret/Revue/Variety Show-Professional
Colin Freeman-Plaid Tidings-Coyote Stage Works

Outstanding Choreographer of a Cabaret/Revue/Variety Show-Professional
Doug Graham-Hooray for the U.S.A.-Cabaret Theatre West

Outstanding Director-Cabaret/Revue/Variety Show-Professional
Larry Raben-Plaid Tidings-Coyote Stage Works

Outstanding Lead Female Performer in a Cabaret/Revue/Variety Show-Amateur
Lark Kenny-A New Burlesque-Sun City Palm Desert

Outstanding Lead Female Performer in a Cabaret/Revue/Variety Show-Professional
Marcia Harp-G.I. Jukebox-IPAC

Outstanding Lead Male Performer-Cabaret/Revue/Variety Show-Amateur
Noah Yaghoubian-I Love a Piano-Musical Chairs

Outstanding Lead Male Performer-Cabaret/Revue/Variety Show-Professional
David Humphry-Plaid Tidings-Coyote Stage Works

Outstanding Production-Cabaret/Revue/Variety Show
Broadway Tonight-Cabaret Theatre West

Outstanding Production-Cabaret/Revue/Variety Show-Professional
Plaid Tidings-Coyote Stage Works


COMEDY

Outstanding Supporting Actress in a Comedy
Louise Ross-The Old Bird-Dezart Performs

Outstanding Supporting Actress in a Comedy-Professional
Tracy Lore-Boeing-Boeing-Coyote Stage Works

Outstanding Supporting Actor in a Comedy
Arnie Kleban-Who’s in Bed With the Butler-Sun City Shadow Hills

Outstanding Director of a Comedy-Amateur
Charles Rinaldo-The Old Bird-Dezart Performs

Outstanding Director of a Comedy-Professional
James W. Gruessing, Jr-Boeing-Boeing-Coyote Stage Works

Outstanding Lead Actress in a Comedy-Amateur
Louise Tonti-The Old Bird-Dezart Performs

Outstanding Lead Actress in a Comedy-Professional
Elaine Hayhurst-Boeing-Boeing-Coyote Stage Works

Outstanding Lead Actor in a Comedy-Amateur
Doug Newton-The Happiest Days of Your Life-College of the Desert

Outstanding Lead Actor in s Comedy-Professional
David Engle-Boeing-Boeing-Coyote Stage Works

Outstanding Production-Comedy
The Old Bird-Dezart Performs


DRAMA

Outstanding Supporting Actress in a Drama
Vicki Montgomery-Three Tall Women-Groves Cabin Theatre

Outstanding Supporting Actor in a Drama
Gaspar Ascencio-Picasso-Groves Cabin Theatre

The Michael Cruickshank Award for Outstanding Director of a Drama-Amateur
Deborah Hagedorn-Three Tall Women-Groves Cabin Theatre

The Michael Cruickshank Award for Outstanding Director of a Drama-Professional
Ron Celona-The Woolgatherer-Coachella Valley Repertory

Outstanding Lead Actress in a Drama-Amateur
Joy Groves-Three Tall Women-Groves Cabin Theatre

Outstanding Lead Actress in a Drama-Professional
Judith Chapman-Steel Magnolias-Palm Canyon Theatre

Outstanding Lead Actor in a Drama-Amateur
Adam Gainey-Macbeth-A Fluid Movement

Outstanding Lead Actor in a Drama-Professional
Chip Bent-The Woolgatherer-Coachella Valley Repertory

The Bill Groves Award for Outstanding Original Writing
Dolores Becker-Trost-Picasso-Groves Cabin Theatre

Outstanding Production-Drama
Three Tall Women-Groves Cabin Theatre

Outstanding Professional Production-Comedy/Drama
Boeing-Boeing-Coyote Stage Works


MUSICAL/OPERA/PAGEANT

Outstanding Supporting Actress in a Musical/Opera-Amateur (TIE)
Allegra Angelo-West Side Story-Palm Canyon Theatre
Suzie Thomas-Wourms-White Christmas-Palm Canyon Theatre

Outstanding Supporting Actress in a Musical/Opera-Professional
Diva Denise Carter-Hairspray-Palm Canyon Theatre

Outstanding Supporting Actor-Musical/Opera-Amateur
Erik Bradley-West Side Story-Palm Canyon Theatre

Outstanding Supporting Actor-Musical/Opera-Professional
Daryl J. Roth-West Side Story-Palm Canyon Theatre

Outstanding Musical Director-Musical/Opera-Professional
Bob Reinhagen-The 25th Annual Putnam County Spelling Bee-IPAC

Outstanding Choreographer of a Musical/Opera-Amateur
Anthony Nannini-Hairspray-Palm Canyon Theatre

Outstanding Choreographer of a Musical/Opera-Professional
Se Layne-West Side Story-Palm Canyon Theatre

Outstanding Director of a Musical/Opera-Amateur
Steve Fisher-West Side Story-Palm Canyon Theatre

Outstanding Director of a Musical/Opera-Professional
Dr, William J. Layne-White Christmas-Palm Canyon Theatre

Outstanding Lead Actress-Musical/Opera-Amateur
Kaley Smith-Jekyll & Hyde-College of the Desert

Outstanding Lead Actress-Musical/Opera-Professional
Se Layne-A Little Night Music-Palm Canyon Theatre

Outstanding Lead Actor-Musical/Opera-Amateur
Anthony Nannini-West Side Story-Palm Canyon Theatre

Outstanding Lead Actor-Musical/Opera-Professional
Mark Almy -Jekyll & Hyde- College of the Desert

Outstanding Production-Musical/Opera (TIE)
Jekyll & Hyde-College of the Desert
West Side Story-Palm Canyon Theatre


TECHNICAL AWARDS

Outstanding Sound Design Amateur
Jim Dutton-Who’s in Bed with the Butler-Sun City Shadow Hills

Outstanding Sound Design-Professional
Scott T. Smith-Jekyll & Hyde-College of the Desert

Outstanding Lighting Design-Amateur
John Hadley-Macbeth-Palm Desert High School

Outstanding Lighting Design-Professional
Phil Murphy-Boeing-Boeing-Coyote Stage Works

Outstanding Props and Special Effects-Amateur
Nick Edwards-West Side Story-Palm Canyon Theatre

Outstanding Props and Special Effects-Professional
David Engle-Plaid Tidings-Coyote Stage Works

Outstanding Set Design-Amateur
Deborah Hagedorn-Three Tall Women-Groves Cabin Theatre

Outstanding Set Design-Professional (TIE)
J.W. Layne-West Side Story-Palm Canyon Theatre
James W. Gruessing, Jr.-Boeing-Boeing-Coyote Stage Works 

The Ron Hamm Award for Outstanding Hair and Make-up Design-Amateur
Derik Shopinski-The Nutcracker-CK Dance Company

The Ron Hamm Award for Outstanding Hair And Make-up Design
Professional- Mado Nunez-Hairspray-Palm Canyon Theatre

Outstanding Costume Design-Amateur
John Hadley-Our Town-Palm Desert High School

Outstanding Costume Design-Professional
Derik Shopinski-White Christmas-Palm Canyon Theatre


SPECIAL AWARDS:

MICHAEL GROSSMAN AWARD-2012
ALDEN WEST

JOAN WOODBURY-MITCHELL AWARD-2012
CHUCK YATES

BILL KUHLMAN AWARD-2012
BARBARA MCREAL

SIDNEY HARMON AWARD-2012
DERIK SHOPINSKI

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD-2012
JOY GROVES