Desert Theatre League
Join Us on Facebook

2013 Winners List

BALLET

Outstanding Production-Ballet
The Nutcracker, CK Dance Company

Outstanding Choreographer of a Ballet
Cecilia Shahandeh, Oz, Beyond The Beat Dance Studio

Outstanding Director of a Ballet
Cynthia Kaye, The Nutcracker, CK Dance Company

Outstanding Lead Male Dancer-Ballet
Joshua King, The Nutcracker, CK Dance Company

Outstanding Lead Female Dancer-Ballet
Brandy Valentine, The Nutcracker, CK Dance Company

Outstanding Supporting Male Dancer-Ballet
John Ferrare, The Nutcracker, Starlight Dance Center

Outstanding Supporting Female Dancer-Ballet
Ashley Oertel, The Nutcracker, CK Dance Company

Outstanding Professional Dancer-Ballet
Cecilia Shahandeh, The Nutcracker, Beyond The Beat Dance Studio

Outstanding Juvenile-Ballet
Cassandra Kyaw, Oz, Beyond The Beat Dance Studio


YOUTH THEATRE

Outstanding Production-Musical-Youth Theatre
Hairspray, Palm Springs High School

Outstanding Production-Comedy/Drama-Youth Theatre
God's Favorite, Cathedral City High School

Outstanding Director-Youth Theatre
Ken Sarkis/Kim Phillips/Chris Griffin, Country Song, Marywood-Palm Valley Middle School

Outstanding Musical Director-Youth Theatre
Brian Ingelson/Darien Martus, Hairspray, Palm Springs High School

Outstanding Choreographer-Youth Theatre
Kim Phillips, Country Song, Marywood-Palm Valley Middle School

Outstanding Lead Actor-Youth Theatre
Jesse Guzman, Hairspray, Palm Springs High School

Outstanding Lead Actress-Youth Theatre
Yoonji Jang, Hairspray, Palm Springs High School

Outstanding Supporting Actor-Youth Theatre
Cameron Cunningham, Footloose, La Quinta High School

Outstanding Supporting Actress-Youth Theatre
Haley Izurieta, Hairspray, Palm Springs High School


DRAMA

Outstanding Production-Drama
Strange Snow, Groves Cabin Theatre

Outstanding Director of a Drama
Abe Daniels, Strange Snow, Groves Cabin Theatre

Outstanding Director of a Drama-Professional
Larry Raben, Tru, Coyote Stage Works

Outstanding Lead Actor-Drama
Abe Daniels, Strange Snow, Groves Cabin Theatre

Outstanding Lead Actress-Drama
Joy Groves, Georgia O'Keeffe, Groves Cabin Theatre

Outstanding Lead Performer-Drama-Professional
Chuck Yates, Tru, Coyote Stage Works

Outstanding Supporting Actor-Drama
Kurt Schauppner, Strange Snow, Groves Cabin Theatre

Outstanding Supporting Actress-Drama
Anja Homburg, Georgia, O'Keeffe, Groves Cabin Theatre


MUSICAL/OPERA/PAGEANT

Outstanding Production-Musical/Opera/Pageant (TIE)
A Little Night Music, College of the Desert
The Wizard of Oz, Palm Canyon Theatre

Outstanding Director of a Musical/Opera/Pageant
Gary Daigneault, Gypsy, Theatre 29

Outstanding Director of a Musical/Opera/Pageant-Professional
Sha Newman, A Little Night Music, College of the Desert

Outstanding Musical Director of a Musical/Opera/Pageant
Dianne Tuttle, When in Rome, Sun City Shadow Hills

Outstanding Musical Director of a Musical/Opera/Pageant-Professional
Darlene Romano, A Little Night Music, College of the Desert

Outstanding Choreographer of a Musical/Opera/Pageant
Anthony Nannini, Spamalot, Palm Canyon Theatre

Outstanding Choreographer of a Musical/Opera/Pageant-Professional
Sha Newman, A Little Night Music, College of the Desert

Outstanding Lead Actor-Musical/Opera/Pageant
Anthony Nannini, The Wizard of Oz, Palm Canyon Theatre

Outstanding Lead Actress-Musical/Opera/Pageant
Analisa Pilecki, Gypsy, Theatre 29

Outstanding Lead Performer-Musical/Opera/Pageant-Professional
Mark Almy, Spamalot, Palm Canyon Theatre

Outstanding Supporting Actor-Musical/Opera/Pageant
Luke Rainey, The Wizard of Oz, Palm Canyon Theatre

Outstanding Supporting Actor-Musical/Opera/Pageant-Professional
Paul MacKey, A Little Night Music, College of the Desert

Outstanding Supporting Actress-Musical/Opera/Pageant
Nikki Hock, The Wizard of Oz, Palm Canyon Theatre

Bill Groves Award for Outstanding Juvenile
Taryn Murphy, A Little Night Music, College of the Desert


REVUE/CABARET

Outstanding Production-Revue/Cabaret/Variety Show
Happiness Is…Love and Other Things, Sun City Palm Desert

Outstanding Production-Revue/Cabaret/Variety Show-Professional
SUDS: The Rocking 60's Musical Soap Opera, Coyote Stage Works

Outstanding Director of a Revue/Cabaret/Variety Show
John Abramson, Happiness Is…Love and Other Things, Sun City Palm Desert

Outstanding Director of a Revue/Cabaret/Variety Show-Professional
David Engel, SUDS: The Rocking 60's Musical Soap Opera, Coyote Stage Works

Outstanding Musical Director of a Revue/Cabaret/Variety Show
Cliff Plummer, A Grand Night For Singing, Cabaret Theatre West

Outstanding Musical Director of a Revue/Cabaret/Variety Show-Professional
Steve Gunderson, SUDS: The Rocking 60's Musical Soap Opera, Coyote Stage Works

Outstanding Lead Male Performer-Revue/Cabaret/Variety Show
Cliff Plummer, A Grand Night For Singing, Cabaret Theatre West

Outstanding Lead Female Performer-Revue/Cabaret/Variety Show (TIE)
Lark Kenney, Happiness Is…Love and Other Things, Sun City Palm Desert
Julie Rosser, It's All About Love, Cabaret Theatre West

Outstanding Lead Performer-Revue/Cabaret/Variety Show-Professional
Gwen Stewart, SUDS: The Rocking 60's Musical Soap Opera, Coyote Stage Works

Outstanding Supporting Male Performer-Revue/Cabaret/Variety Show
Erik Bradley, A Grand Night For Singing, Cabaret Theatre West

Outstanding Supporting Female Performer-Revue/Cabaret/Variety Show
Julie Rosser, A Grand Night For Singing, Cabaret Theatre West

Outstanding Supporting Performer-Revue/Cabaret/Variety Show-Professional
Bets Malone, SUDS: The Rocking 60's Musical Soap Opera, Coyote Stage Works

Outstanding Choreographer of a Revue/Cabaret/Variety Show
Cliff Plummer, A Grand Night For Singing, Cabaret Theatre West


COMEDY

Outstanding Production-Comedy
Is He Dead?, Palm Desert Stage Company

Outstanding Production-Comedy/Drama-Professional
Tru, Coyote Stage Works

Outstanding Director of a Comedy
Wendy Cohen, The Clean House, Groves Cabin Theatre

Outstanding Director of a Comedy-Professional
Ron Celona, Six Dance Lessons in Six Weeks, Coachella Valley Repertory

Outstanding Lead Actor-Comedy
Lou Galvan, Is He Dead?, Palm Desert Stage Company

Outstanding Lead Actor-Comedy-Professional
Roy Abramsohn, Souvenir, Coyote Stage Works

Outstanding Lead Actress-Comedy
Adina Lawson, California Suite, Indio Performing Arts Center

Outstanding Lead Actress-Comedy-Professional
Linda Edwards, Souvenir, Coyote Stage Works

Outstanding Supporting Actor-Comedy
Steve Fisher, Arsenic and Old Lace, Palm Canyon Theatre

Outstanding Supporting Actress-Comedy
Joy Groves, The Clean House, Groves Cabin Theatre

Outstanding Supporting Performer-Comedy-Professional
Bonnie Gilgallon, Mr. Horn, Desert Ensemble Theatre Company


STAGED READING

Outstanding Production-Staged Reading
In Bed With Chuck and Lois, Script2Stage2Screen

Outstanding Director of a Staged Reading
Don Cilluffo, Invasion of Privacy, Dezart Performs

Outstanding Director of a Staged Reading-Professional
Gina Bikales, In Bed With Chuck and Lois, Script2Stage2Screen

Outstanding Lead Male Performer-Staged Reading
Chet Cole, Don't Touch That Dial, Script2Stage2Screen

Outstanding Lead Male Performer-Staged Reading-Professional
Michael Shaw, Exquisite Potential, Dezart Performs

Outstanding Lead Female Performer-Staged Reading
Darci Daniels, In Bed With Chuck and Lois, Script2Stage2Screen

Outstanding Lead Female Performer-Staged Reading-Professional
Blanche Mickelson, Invasion of Privacy, Dezart Performs

Outstanding Supporting Male Performer-Staged Reading
Marty Rudman, In Bed With Chuck and Lois, Script2Stage2Screen

Outstanding Supporting Male Performer-Staged Reading-Professional
Peter Nicholson, Invasion of Privacy, Dezart Preforms

Outstanding Supporting Female Performer-Staged Reading
Gina Bikales, Invasion of Privacy, Dezart Performs

The Bill Groves Award for Outstanding Original Writing
Dolores Becker-Trost, Georgia O'Keeffe, Groves Cabin Theatre


ONE ACTS

Outstanding Production-One Acts
The Visitor from Forest Hills, Sun City Palm Desert

Outstanding Director-One Acts
Keith Coleman, Standing on Ceremony, Keith Coleman Productions

Outstanding Director-One Acts-Professional
Michael Shaw, Mourning Glory, Dezart Performs

Outstanding Lead Actor-One Acts
Marty Rudman, The Visitor from Forest Hills, Sun City Palm Desert

Outstanding Lead Actress-One Acts
Karen Schmitt, The Visitor from Forest Hills, Sun City Palm Desert

Outstanding Lead Performer-One Acts-Professional
Valorie Armstrong, Mourning Glory, Dezart Performs

Outstanding Supporting Performer-One Acts
Jerome Elliott, Standing on Ceremony, Keith Coleman Productions

Outstanding Supporting Performer-One Acts-Professional
Mona Caywood, Standing on Ceremony, Keith Coleman Productions


TECHNICAL AWARDS

Outstanding Set Design
Michael Thelen, God's Favorite, Cathedral City High School

Outstanding Set Design-Professional
Josh Clabaugh, Tru, Coyote Stage Works

Outstanding Costume Design
Linda and Jerry Martin, Oz, Beyond The Beat Dance Studio

Outstanding Costume Design-Professional
Derik Shopinski, The Nutcracker, CK Dance Company

The Ron Hamm Award for Outstanding Hair and Makeup Design
Teri Waters, When in Rome, Sun City Shadow Hills

The Ron Hamm Award for Outstanding Hair and Makeup Design-Professional
Chuck Yates, Tru, Coyote Stage Works

Outstanding Lighting Design
Sam McDonald, Country Song, Marywood-Palm Valley Middle School

Outstanding Lighting Design-Professional
Phil Murphy, Tru, Coyote Stage Works

Outstanding Props and Special Effects
John Wright, Ragtime, Theatre 29

Outstanding Props and Special Effects-Professional
Steve Carter, Tru, Coyote Stage Works

Outstanding Sound Design
David Gonzales, God's Favorite, Cathedral City High School

Outstanding Sound Design-Professional
Dave Simpson, Tru, Coyote Stage Works

Special Awards

Lifetime Achievement Award
Louise Tonti

The Michael Grossman Award
Blanche Mickelson

The Sidney Harmon Award
Peter Mins

The Joan Woodbury Mitchell Award
Wendy Cohen

The Bill Kulman Award
Bonnie Gilgallon